Drzwi zewnętrzne wejściowe otwierane na zewnątrz czy do środka?

2018-09-26

Drzwi wejściowe w domach jednorodzinnych powinny być nie tylko praktyczne w codziennym użytkowaniu, ale ponieważ stanowią wizytówkę domu powinny być odpowiednio dobrane do stylu całego budynku. Najczęściej wybierane drzwi wejściowe w aktualnie panujących trendach to drzwi zewnętrzne stalowe. Jednak to czy będą otwierały się do środka czy na zewnątrz zależy tylko i wyłącznie od preferencji mieszkańców.
Samo rozmieszczenie wyjść i sposób ich otwierania np. w budynkach publicznych regulowane jest szeregiem przepisów, związanych między innymi z usytuowaniem dróg ewakuacyjnych, ale przepisy te nie obowiązują w przypadku domów jednorodzinnych. Ponieważ kwestia wyboru kierunku otwierania drzwi wejściowych pozostaje w naszych rękach, przed podjęciem decyzji warto przeanalizować szereg czynników, które pomogą nam w doborze idealnego dla nas rozwiązania.

Kiedy wybrać drzwi zewnętrzne otwierane na zewnątrz?

Jeżeli projekt domu przewiduje że będziemy do niego wchodzić przez niezbyt duży przedsionek (co przy aktualnych trendach w projektowaniu domów jest już rzadko spotykane), w takim przypadku lepiej zdecydować się na drzwi otwierane na zewnątrz. Taki wybór sprawi, że skrzydło nie będzie utrudniało komunikacji, a przestrzeń w holu będzie można wydajnie zaaranżować. Trzeba jednak pamiętać, że w tym wypadku przed drzwiami powinien znaleźć się nieco większy podest. Pozwoli on uniknąć niezręcznej sytuacji, w której stojąca na progu osoba zostanie przez nas uderzona w trakcie otwierania. Jednym z najważniejszych aspektów drzwi jest ich szczelność – chcemy, aby nie narażały domu na utratę temperatury i chroniły przed opadami atmosferycznymi. Aby deszcz nie dostawał się do środka, a zgromadzona na podeście warstwa śniegu nie utrudniała wychodzenia z domu, drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz wymagać będą wsparcia w postaci dodatkowego zadaszenia. Takie zadaszenie ochroni także czekających na nas gości przed deszczem czy śniegiem. Ten model także lepiej zabezpiecza przed wiatrem – podmuchy dociskają drzwi do ościeżnicy, dzięki czemu są one szczelniejsze. Choć może zdarzyć się sytuacja, w której otwierane drzwi będą nam wyrywane z ręki przez silny wiatr, jednak jeśli w projekcie domu drzwi są choć trochę schowane w bryle budynku np. za ścianą boczną garażu, taki problem nie powinien występować. Zaletą drzwi zewnętrznych otwieranych na zewnątrz jest niemożliwość ich staranowania.

A kiedy wybrać drzwi wejściowe otwierane do środka?

Kiedy dysponujemy dużą przestrzenią w holu, i drzwi wejściowe otwierane do środka nie będą przeszkadzały w otwarciu innych drzwi np. do kotłowni, garażu, czy łazienki, możemy zdecydować się na drzwi zewnętrzne otwierane do środka. Takie rozwiązanie sprawdzi się w zimie, gdy podczas silnych opadów śniegu nie będziemy mieli problemu z otwarciem drzwi przez zalegający na podeście śnieg. W takiej sytuacji pomocny będzie także okapnik, montowany na zewnętrznej stronie drzwi. Dzięki niemu deszcz czy śnieg nie będzie spływał po drzwiach do środka domu (przy drzwiach otwieranych na zewnątrz okapnik chroni brzegi przed nadmiernym wpływem słońca). Model ten nie wymaga również wychylania się na zewnątrz, kiedy na progu stoi nieznana nam osoba. Innym, niezwykle istotnym aspektem jest bezpieczeństwo. Dzięki ukrytym zawiasom podważenie drzwi zewnętrznych otwieranych do środka domu jest praktycznie niemożliwe. Dzięki szczególnej konfiguracji (odpowiedni wybór ościeżnicy i okuć dla drzwi pełnych) drzwi otwierane do wewnątrz możemy wybrać w opcji z podwyższoną odpornością na włamanie RC3.

Utworzony przez Piotr Węgielski Główna, Drzwi zewnętrzne porady 49624

Szukaj w blogu

Następny

Szukaj

Menu

Schowek

Brak produktów

Zobacz schowki