Jak właściwie zadbać o drzwi wejściowe?

2019-06-04

Wygląd drzwi wejściowych to często pierwsza rzecz, na którą zwracają uwagę osoby odwiedzające nasz dom. Pojawiające się na powierzchni skrzydła zacieki, zabrudzenia lub zarysowania nie będą świadczyć o dbałości gospodarza. Równie istotny co kwestie estetyczne, będzie walor użytkowy – jeśli odpowiednio nie zadbamy o drzwi będą one ulegać stopniowemu niszczeniu, co w konsekwencji doprowadzić może do poważniejszej usterki, która narazi nas na duże koszty. W myśl mądrej zasady, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, prezentujemy Państwu krótki poradnik, który pozwoli należycie zadbać o stolarkę i na długie lata zapewnić jej atrakcyjny wygląd i funkcjonalność.

Wizjer elektroniczny do drzwi Wizjer tradycyjny do drzwi


1. Właściwe mycie i konserwacja
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że niezależnie od materiału, z którego drzwi zostały wykonane, nadmierna wilgoć z pewnością nie wyjdzie im na zdrowie. Woda może przedostawać się w niewielkie szczeliny, a w przypadku ujemnych temperatur również zamarzać w nich, powodując powstawanie głębszych, bardziej widocznych pęknięć. Niektóre uporczywe zabrudzenia mogą nie dać się usunąć inaczej niż „na mokro”, warto jednak pamiętać, aby po ich zwalczeniu wytrzeć do sucha powierzchnię drzwi. Jeżeli w naszym skrzydle posiadamy przeszklenia lub żłobienia warto całkowicie zrezygnować z wody w trakcie czyszczenia – łączenia, to miejsca w których gromadzi się najwięcej wilgoci. Ważne są również środki czystości, których użyjemy. Zwykłe płyny do pielęgnacji drewna, na przykład do czyszczenia podłóg, nie nadają się do tego celu. Najbezpieczniej jest korzystać z preparatów dedykowanych tworzywom, którymi
pokryte są nasze drzwi. Bezwzględnie zakazane są wszelkiego rodzaju rozpuszczalniki oraz silna chemia przemysłowa – skutecznie usuwają zabrudzenia, jednak ich skład może powodować powierzchniowe uszkodzenia. Do usuwania plam i zacieków należy używać wyłącznie nierysujących szmatek i unikać szorowania, gdyż również ono może naruszyć wierzchnią warstwę. Czyszcząc drzwi, nie wolno zapominać o dodatkowych elementach, takich jak zamki, wkładki i klamki. Nagromadzone w nich zanieczyszczenia mogą mieć wpływ nie tylko na sprawność mechanizmów, ale przede wszystkim bardzo nieestetycznie wyglądają. 

2. Odporność na działanie temperatury
Największym wyzwaniem, przed którym stają drzwi wejściowe, są oczywiście zmienne warunki atmosferyczne. Na wygląd drzwi negatywnie wpływać będą zarówno siarczyste mrozy jak i ekspozycja na intensywne promieniowanie UV, czego skutkiem może być blaknięcie lub pojawiające się na powierzchni szczeliny i rysy. W przypadku drzwi wejściowych ciężko jest uniknąć kontaktu z deszczem, śniegiem czy niską temperaturą, w zależności jednak od tego, czym pokryta jest nasza stolarka, możemy zabezpieczać je przed pogodą i przywracać estetyczny wygląd. W przypadku litych drzwi zeszlifowanie starej farby wraz z uszkodzeniami i pokrycie nową warstwą lakieru nie stanowi najmniejszego problemu. Tego samego zabiegu nie możemy niestety zastosować, jeśli posiadamy skrzydła laminowane. Na rynku dostępne są jednak specjalne woski, tworzące na ich powierzchni specjalną ochronną warstwę, a także markery, którymi zamaskować można mniejsze ryski. 

3. Zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi
Zdarza się, że do otwarcia drzwi użyjemy zbyt dużo siły, lub szarpnie nimi przeciąg – z reguły z rozmachem uderzają one wtedy w ścianę. Może to prowadzić do różnego rodzaju uszkodzeń, po powierzchniowe, niewielkie odkształcenia aż po głębokie pęknięcia, które ciężko potem zamaskować. Przed takimi sytuacjami można się w prosty sposób chronić, stosując odpowiednie akcesoria, takie jak choćby odbojniki. Na rynku dostępne są modele do zamocowania na podłodze, ścianie, a nawet klamce. Dzięki nim skrzydło, zamiast uderzać w ścianę, zatrzymuje się na gładkim, elastycznym stoperze.
Trzaskanie drzwiami może również powodować powstawanie odkształceń zamka, ościeżnicy oraz uszkodzenia zawiasów, przez co skrzydło traci stabilność i wygląda na krzywe. Sposobem na zapobieganie takim wypaczeniom będzie zamontowanie samozamykaczy. Mechanizmy te stawiają opór zamykającym się drzwiom i znacznie je spowalniają, powodując że spokojnie osiadają on w futrynie. Niezależnie od posiadania samozamykacza, sprawność zawiasów warto kontrolować regularnie. Mamy nadzieję, że powyższe rady pozwolą Państwu właściwie zadbać o drzwi wejściowe, tak aby na długi czas zachowały one zarówno sprawność jak i atrakcyjny, nowy wygląd i służyły jako estetyczna wizytówka domu.

Utworzony przez Piotr Węgielski Główna, Drzwi zewnętrzne porady 20619

Szukaj w blogu

Poprzedni

Szukaj

Menu

Schowek

Brak produktów

Zobacz schowki