Jak dopasować klamkę do drzwi zewnętrznych?

2018-11-28

Wybierając drzwi zewnętrzne, większą wagę przywiązujemy do ich wymiarów, materiału z jakiego zostały wykonane, ich solidności i koloru, niż do klamek oraz szyldów, w które zostaną wyposażone. Elementy te traktowane są raczej jako mniej istotny detal, jako niewielki dodatek. Warto jednak zastanowić się, na czym skupi się wzrok gości, zanim drzwi się otworzą i goście przestąpią próg naszego domu, a także kto będzie naszym sprzymierzeńcem, kiedy obładowani ciężkimi zakupami będziemy próbować dostać się do mieszkania. Odpowiedni wybór klamki do drzwi zewnętrznych ważny jest zarówno z estetycznego jak i funkcjonalnego punktu widzenia.

Klamka do drzwi zewnętrznych - jaką wybrać? Klamka do drzwi wejściowych - jaką wybrać?

Bezpieczeństwo przede wszystkim
Drzwi wejściowe do domu zamykamy przede wszystkim, aby chronić się przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi oraz nieproszonymi gośćmi. To, czy skutecznie wywiążą się one z tego zadania w dużym stopniu zależy także od klamki. Jeżeli zdecydujemy się na model z zabezpieczeniami antywłamaniowymi, możemy mieć pewność, że zamek będzie odpowiednio chroniony przed ingerencją w mechanizm lub rozwierceniem. W ofercie SETTO drzwi o zwiększonej odporności na włamanie RC2 i RC3 z odpowiednimi dla tych klas okuciami, występują w kolekcji Grande PLus i Grande 68. Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego wykonana została klamka. Jeżeli drzwi wejściowe nie posiadają zadaszenia i będą narażone na działanie deszczu i śniegu, najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się być materiał odporny na korozję. Okucia w ofercie SETTO wykonane są z pełnych profili aluminiowych anodowanych (pokryte warstwą tlenku aluminium o grubości od 12 mikronów).

Zanim klamka zapadnie…
Aspektem, który również wypada wziąć pod uwagę w czasie doboru klamki jest funkcjonalność. Warto zdecydować się na mechanizm o solidnej budowie, najlepiej ze sprężynami po obu stronach, który w wyniku codziennej eksploatacji nie będzie powodować samoczynnego opadania klamki. Z drugiej strony jeśli mechanizm będzie zbyt oporny może on znacząco utrudnić życie osób starszych, niepełnosprawnych lub dzieci i uniemożliwić naciśnięcie łokciem w sytuacji, kiedy będziemy mieć zajęte ręce. Dużym powodzeniem cieszą się modele o poziomych uchwytach oraz gałki, choć według najnowszych trendów klamkę można zamienić na różnego rodzaju pochwyty. Aby upewnić się, że korzystanie z wybranej klamki będzie wygodne i komfortowe, dobrze jest przez zakupem sprawdzić jej ułożenie w dłoni. Każde drzwi wejściowe SETTO można wybrać w opcji bez okuć bądź z okuciami. W przypadku opcji z okuciami do wyboru proponujemy klamkę Haga bądź Setto.

Klamka drzwi wejściowe Klamka drzwi zewnętrzne Klamka drzwi do domu

Odpowiedni wygląd to podstawa!
Klamka powinna być dopasowana do drzwi również pod względem stylu. Prezencja nawet najbardziej okazałego skrzydła może zostać zaburzona przez niewłaściwie dobrane dodatki. Do nowoczesnego designu najlepiej pasują klamki o prostej formie i geometrycznym kształcie, dobrze jest w tym przypadku całkowicie zrezygnować ze zdobień. Jeśli do czynienia mamy ze skrzydłem utrzymanym w stylu rustykalnym, wypadałoby „wykończyć” je pozostającymi w klimacie dodatkami. Klasyczne drzwi najlepiej komponują się z prostymi klamkami o dużych szyldach. Pamiętać warto również o zachowaniu odpowiednich proporcji. Niewielki uchwyt osadzony w masywnym skrzydle będzie nie tylko wyglądać niepasująco i karykaturalnie, ale również może okazać się niepraktyczny. Podobny rezultat osiągniemy w sytuacji analogicznej. Duża i ciężka klamka może skutecznie zepsuć estetykę niewielkich, delikatnych drzwi. Istotną kwestią jest również kolor klamek i szyldów. W przypadku stonowanych i klasycznych aranżacji lepszy będzie odcień, który sprawi, że oprawa nie będzie za mocno wyróżniać się na tle skrzydła. Nie należy zapominać, że drzwi posiadają również okucia i zawiasy i pod względem kolorystycznym klamka powinna się komponować także z nimi. Klamki Setto bądź Haga oferowane do drzwi zewnętrznych naszej produkcji są dopasowane pod względem stylu, wielkości i koloru do drzwi w oferowanych przez nas kolekcjach.  

Utworzony przez Piotr Węgielski Główna, Drzwi zewnętrzne porady 21458

Szukaj w blogu

Poprzedni
Następny

Szukaj

Menu

Schowek

Brak produktów

Zobacz schowki