Jak dopasować drzwi wejściowe SETTO do drzwi wewnętrznych?

2018-10-01

Solidne drzwi wejściowe stanowią najważniejsze zabezpieczenie mieszkania. Od ich szczelności zależy również wydajność domowej instalacji grzewczej. Nie należy jednak zapominać, że pełnią one również funkcję reprezentacyjną. Kiedy odwiedzają nas goście, drzwi to często jeden z pierwszych elementów, na który zwracają uwagę, są więc one w pewnym sensie wizytówką naszego mieszkania. Decydując się na konkretny model, oprócz oczywiście walorów funkcjonalnych, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, dotyczących ich wyglądu, a także tego, czy komponują się z innymi elementami wystroju.

Kolorystyka
Jednym z najbardziej znaczących czynników jest kolorystyka. Jeżeli chcemy, aby we wnętrzu zapanowało wrażenie spójności i harmonii dobrze jest wybrać drzwi wejściowe w tym samym kolorze, co wewnętrzne. Nawet, jeśli niekoniecznie będą one idealnie współgrać z kolorem ścian lub posadzki, w dalszym ciągu będą się prezentować jednolicie, sprawiać wrażenie stateczności i świadczyć o przemyślanym doborze rozwiązań. Dla pomieszczeń biurowych, w których nawet niecodzienny design powinien dawać poczucie profesjonalizmu będzie to najlepsza opcja.

Drzwi zewnętrzne SETTO Drzwi do domu SETTO Drzwi wejściowe SETTO

Innym, równie bezpiecznym pomysłem będzie także wybór skrzydeł wejściowych w odcieniu zbliżonym do drzwi wewnętrznych lub też dobrze się z nim komponującym. Jest to rozwiązanie o tyle trudniejsze, że w tym wypadku pod uwagę należy wziąć wystrój całego mieszkania. Wprowadzenie do wnętrza zbyt wielu odcieni może spowodować kompozycyjny nieład. Sprawdzonymi połączeniami mogą być na przykład charakterystyczna dla stylu skandynawskiego biel w otoczeniu popieli lub utrzymane w podobnej tonacji brązy.

W przypadku niektórych mieszkań dobrze sprawdzają się połączenia bardzo kontrastowe. Zestawienie białych drzwi z bardzo ciemnymi również będzie bardzo efektowne i z pewnością nie umknie wzrokowi gości, warto jednak wprowadzić kilka rozwiązań, które pozwolą zachować spójność nawet bardzo niecodziennych i jaskrawych kompozycji. Jednym z nich może być wybór jednolitego rodzaju drewna. Okleina, która imitować będzie usłojenie charakterystyczne dla danego gatunku, nawet jeśli pojawi się w różnych kolorach, stanie się swego rodzaju przewodnim motywem wnętrza. Podobnie zadziałać może ujednolicenie umieszczonych na drzwiach ozdób oraz przeszkleń. Dzięki nim pomieszczenia nie tylko zyskają istotny, ozdobny detal, ale także będzie do niech wpadać więcej światła.

Poza kolorystyką znaczenie ma również styl. Jeżeli wejściowe skrzydło będzie miało nowoczesny wygląd, a reszta drzwi w mieszkaniu utrzymana zostanie w tradycyjnym lub zabytkowym wystroju, wnętrze nie będzie prezentowało się jednolicie.

SETTO drzwi zewnętrzne SETTO drzwi wejściowe

Wielkość pomieszczenia
Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę w trakcie doboru drzwi jest wielkość pomieszczenia. Odmiany o ciemnym, nasyconym odcieniu oraz egzotyczne gatunki drewna lepiej prezentować będą się w przestronnych wejściach niż w niewielkich holach. Dla wąskich korytarzy lepszym rozwiązaniem będą skrzydła białe lub w naturalnych, jasnych odcieniach, które dodatkowo nie będą pomniejszać pomieszczenia optycznie.

Chociaż wnętrze jest niezwykle istotne, dobrze byłoby, aby nasze drzwi wejściowe dobrze komponowały się z także z bryłą budynku oraz elewacją. Tu również ważna jest spójność pod względem stylizacji jak i kolorystyki. Przede wszystkim ważna jest proporcja. Do domu o prostej bryle o wiele lepiej pasować będzie pojedyncze, skromne skrzydło, aniżeli obszerne, wytworne wejście ze zdobionym łukiem. Asymetrie, oszczędność w zdobieniach i wyraziste, geometryczne formy lepiej sprawdzają się w przypadku budynków w modernistycznym stylu. Kolorystyka najczęściej dopasowywana jest do elewacji na zasadzie kontrastu – drzwi są dzięki temu mocniej zaakcentowane i widoczne. Niekiedy radzi się również, aby dopasowywać ich wygląd do koloru stolarki okiennej.

Utworzony przez Piotr Węgielski Główna, Drzwi zewnętrzne porady 24547

Szukaj w blogu

Poprzedni
Następny

Szukaj

Menu

Schowek

Brak produktów

Zobacz schowki